RESPİRATUAR DİSTRESS SENDROMU NEDİR?

Daha çok beklenen doğum haftasından önce doğan bebeklerde görülen, akciğerlerin daha az gelişmiş olması ve sürfaktan eksikliğinden kaynaklanan,  solunum sıkıntısı sendromudur. Ciddi sağlık sıkıntılarına hatta bebeklerde ölüme kadar gidebilecek bir hastalık tablosu görülebilmektedir. Bebeğin, anne karnında haftası tamamladıkça; bu hastalığın gelişme ihtimali istatistiksel olarak belirgin şekilde azalır.

Sürfaktan eksikliğinde atelektazi, fiziksel bir tıkaç sonucu akciğerin tamamı veya bir kısmına hava ulaşamaması sonucu akciğerin veya kısmının şişememesi olarak tanımlanabilecek bir hastalık, ventilasyon (havalanma) , perfüzyon dengesinin ve gaz değişiminin bozulması görülür. Doğum sonrası yenidoğanda erken dönemde tespit edilen; hızlı soluk alıp verme, inleme, çekilme ve  morarmalar ile berber olan solunum sıkıntısı bulguları ile tanı konulabilir.

Kan gazı ve akciğer filmi ile tanı desteklenir. Tanı konulurken daima, yenidoğanın akciğerde veya akciğer dışı diğer olası hastalıkları da doktorlar tarafından değerlendirilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir